Училище за професионално и продължаващо обучение
Добри практики в Телемедицината
ТЕКУЩ ПРИЕМ
Цели на курса
Телемедицината представлява система от динамичен сбор от различни компоненти – медицински специалисти, информационни и комуникационни технологии, пациенти, документи и др., обединени от специализирани цели и общи функции.
Този курс е разработен и насочен, както към здравните работници и медицински спецалисти, които ще използват техниките и способите на телемедицината като част от своята клинична практика, така и за ключова подкрепа на всеки друг участник или заинтересован в областта на телемедицината и/или телездраве.
Лекционната материя е гъвкава, като основна отправна точка е да развие практически познания в сферата телемедицинската наука и практика, компетентност в етичното използване на телемедицината и телеобразованието, както и технически знания за реализиране на опростен модел на телемедицинска услуга. Представят се и добри примери и успешно реализирани от медицинската практика в България и по света.
Теми разглеждани в курса:
КОМПЕТЕНЦИИ
1) знаят:
-
да разграничават телемедицината от телеобучение и телеконферентна връзка
- да правят разлика между синхронна и асинхронна телемедицина
- да идентифицират основните пречки пред внедряване на услугата телемедицина в собствената им страна
- да идентифицират разходите и администрацията на услугата телемедицина.
2) могат:
- да изготвят проектни задания за подобни схеми на работа
- да демонстрират умения за използване на телеконферентно оборудване за употреба на дистанционно образование и ползване на телемедицински услуги
- да предлагат като част от информационно обезпечаване дейностите в медицински и здравни институции телемедицински схеми за организация на труда
Лектор: доц. д-р Полина Михова е магистър по Компютърни технологии в биомедицината, НБУ и Рехабилитация при езикови и говорни нарушения, НБУ и асистент по шифър 02.21.10 „Приложение принципите на кибернетиката в различни области на науката — медицина, биокибернетика“. От 2005 г. е директор и титулярен преподавател в бакалавърска програма „Естествени науки“, модул „Медицинска кибернетика“ в НБУ. Завършила е пълният курс на СISСО академия, избрана за представително лице през 2005 г., през 2013 завършва Health Information Networking към СISСО академия и придобива ECDL сертификат № BG 000463 / 8 май 2013 г. Syllabus Version 5.0 : Module Word Processing, Module Spreadsheets, Module Presentation.
Има защитен дисертационен труд на тема „Телемедицински функции на Медицинска Информационна Система“; участва в 3 учебника и 2 монографии в съавторство.
Главен асистент към Департамент „Здравеопазване и социална работа” от 2010г., доцент по Обществено здраве от м. Октомври 2021г. и представител на НБУ за Български Институт по Стандартизация (БИС), като отделно е член към ТК – 57 Информационни и комуникационни технологии на БИС
Основните ѝ научни интереси са в областта на Информационните системи в медицината, телемедицината, електронното здравеопазване, интерактивните обучителни ресурси, както и терминологичната квалификация на медицинския информатик.
Краен срок за записване: 12.02.2025г.
ЗАПИСВАНЕ:
- Свалете бланка от ТУК
- Попълнете я и я изпратете на: uppo@nbu.bg
- В ДОПЪЛНЕНИЕ ще бъде предоставена информация за ПЛАЩАНЕ.
За доп. информация и записване:
Център за професионално и продължаващо обучение (ЦППО)
гр. София, НБУ, ул. “Монтевидео“ 21, Корпус 2, Офис 108
Тел.: 02/ 8110 110 (опция 6), 02/ 8110 108
E-mail: uppo@nbu.bg