Училище за професионално и продължаващо обучение
Семинар по камерна музика
СЕМИНАР ПО КАМЕРНА МУЗИКА
Нов български университет, департамент „Музика“ и Училище за професионално и продължаващо обучение
Анотация на семинара
Обучението по камерна музика е от особено значение за изграждането на всеки изпълнител-музикант, независимо от това, дали става въпрос за инструментални, вокални или смесени състави. Възможността младите музиканти да се концентрират в работата върху произведение за ансамбъл би довела до тяхното допълнително изграждане и допълване на знанията им. Това, което те правят заедно (в ансамбъла) би могло да им помогне и при индивидуалната работа по специалния им предмет – пеене или инструмент.
Баланса на звука, полиритмични решения, политемпови изисквания, мелодически изграждания, технически трудности, възможни интерпретации – всичко това може да бъде обяснено или потърсено при музициране на камерна музика.
Успешно завършилите ще:
Знаят:
- Да изградят определена камерна творба и изпълнят безпроблемно пред съответна ааудитория
- Да музицират свободно в ансамбъл (който те са избрали)
Могат да:
- Интерпретират различни стилови и жанрови камерни произведения от широк кръг композитори
- Да търсят различни решения при възникнали музикантски и интерпретаторски проблеми, които, съобразно тяхната концепция, да представят пред аудиторията си.
Теми, които се разглеждат в курса:
- Интепретация на различни стилове в музиката в ансамбловото музициране
- Жанрови особености на камерната музика за различни ансамблови състави
- Баланс на звука, гласоводене и мелодически решения в различните камерни ансамбли
- Композиторски и изпълнителски анализ на камерно произведение. Причина за определени решения
- Преодоляване на технически трудности при интерпретация в камерната музика
- Ритмически трудности при ансамбловото свирене. Политемпия и полиритмия
Дати: от 07 до 15.8.2023 (продължителност - 4 лекции по 90 минути )
Такса за външни участници: 90 лв.
Място: Нов български университет
ЗАПИСВАНЕ:
- Свалете бланка от ТУК
- Попълнете я и я изпратете на: uppo@nbu.bg
- В ДОПЪЛНЕНИЕ ще бъде предоставена информация за ПЛАЩАНЕ.
За лектора: проф. д-р Милена Шушулова-Павлова завършва Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигелов“ (1983) и има докторска степен от Нов български университет (2006). Тя е доцент по пиано, облигатно пиано, акомпанимент и клавирна методика от 2008 година и професор по музикално продуцентство и музикална социология от 2016 в професионално направление Музикално и танцово изкуство, научно направление Музикознание и музикално изпълнителство. Преподава в Нов български университет от 2001 година. Последователно е била директор на програми по музика (бакалавърски, магистърски и докторски), а от 2009 е ръководител на департамент „Музика“. Члeн е на Съюз на българските композитори, секция „Музиколози“. Председател е на Съюза на музикалните и танцови дейци, дружество „Музиканти-педагози”. Лектор е на семинари по „Мотивация и психология на успеха” в България и чужбина. Участва в организацията на Фестивал-конкурс на СБМТД „С крилете на музиката”. Участна редовно в жури на конкурс по пиано „Орфеева дарба”, организиран от СУ „Климент Охридски” и Фондация „Орфеева дарба“. Член е на Обществения съвет по култура и образование към Столична община по покана на кмета на София. Публикувани са над 80 нейни научни статии, студии в различни издания и сайтове от национално и международно значение. Участва активно в конференции в България и Европа. Ръководител е на над множество проекти, повечето от които значими и важни, с финансиране от различни програми на национално и европейско ниво: Фондовете на НБУ – Централен фонд за стратегическо развитие, Фондовете на факултетите, други фондове в България – Фонд „Култура“, Фонд на Столична община, Европейски фондове, спонсори и други институции. Повечето проекти са от стратегическо значение за НБУ като: Майсторски клас по пиано на Людмил Ангелов – почетен професор на НБУ; Майсторски клас по арфа на проф. Сузана Клинчарова – почетен професор на НБУ; концерти на Академичен оркестър на НБУ; семинари за изпълнителско майсторство и концерти към тях; оперни и мюзикълни постановки и др. Има трайни интереси м областта на клавирната методика, интерпретаторството, музикалния съпровод и камерното музициране с пиано. Проф. д-р Милена Шушулова-Павлова има издадени четири монографии:
- Български композиторски визии за слухово възпитание при усвояване на начални клавирни умения (пиеси, написани и издадени през 90-те години на ХХ век). „Аскони-издат“, 2006.
- Теоретичното наследство на Андрей Стоянов. Източници. Аспекти. Проекции. Аскони-издат, 2007.
- Музика и публики. Нови концепции за отвореност. Издателство на НБУ, 2015.
- Послания за музиката. Интервюта и избрани текстове. Издателство на НБУ, 2022.
За доп. информация и записване:
Училище за професионално и продължаващо обучение (ЦППО)
гр. София, НБУ, ул. “Монтевидео“ 21, Корпус 2, Офис 108
Тел.: 02/ 8110 110 (опция 6), 02/ 8110 108
E-mail: uppo@nbu.bg