Училище за професионално и продължаващо обучение
Археология на Илиада и Одисея: от микенските дворци до античния полис
ТЕКУЩ ПРИЕМ
АНОТАЦИЯ НА КУРСА
Шлиман, Троя, Микена, Итака... С тези имена са свързани десетки митове и хиляди страници с археологическа информация.
Курсът представя най-интересното от археологията на Минойския Крит, Микенска Гърция и ранножелязната епоха (11.-7. в. пр. Хр.) в Егейския район. Сред темите, които разглеждаме, са Шахтовите гробове в Микена, възникването на Микенските дворци, Линеар Б, корабокрушението от Улубурун, теориите за колапса в края на бронзовата епоха в Източното Средиземноморие и т.н. Морски народи, преходът към ранножелязната епоха, археологията на Геометрична Гърция и възникването на полисните градовете-държави.
Омировите „Илиада“ и „Одисея“ ще ни съпътстват. За разлика от Шлиман и предишни поколения изследователи, ние не подхождаме към тях като към извори за конкретни събития и археологически обекти, а като източник на безценна информация за светогледа, ценностите, страховете и мечтите на хората в Източното Средиземноморие в периодите преди класическата античност.
Теми разглеждани в курса:
КОМПЕТЕНЦИИ
Участниците в курса ще задълбочат познанията си по археологията на бронзовата и желязната епоха на Източното Средиземноморие. Заниманията с Илиада и Одисея са основополагащи за широка обща култура.
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА
-
Атанасов, Б. 2005 "Le chef est mort, vive le roi". За произхода на микенските дворци. Старини 2000-2005, 5-22.
Lemos, I. & A. Kotsonas (eds) A Companion to the Archaeology of Early Greece and the Mediterranean, John Wiley & Sons, Inc. 2020.
Shelmerdine, C. (ed.) 2008. The Cambridge Companion to the Aegean Bronze Age. Cambridge University Press, 2008.
Лектори:
гл. ас. д-р Богдан Атанасов
Богдан Атанасов е преподавател в департамент „Археология“ на НБУ и директор на Лабораторията по археометрия и експериментална археология в НБУ. Той учи археология в София, Атина и Хайделберг. Атанасов преподава курсове свързани с неолита, халколита, бронзова и ранната желязна епоха на Източните Балкани и Източното Средиземноморие. Освен това той преподава и тематични курсове като „Теории в археологията“, „Нови археологически музеи“, „Древни икономики“, „Античният свят“, „Археология на древните общества“.
От 2012 г. Атанасов е съръководител на археологическите разкопки на укрепеното селище от края на късната бронзова епоха (13.-11. в. пр. Хр.) край Бресто в землището на с. Баня община Разлог. Проучванията се извършват в партньорство с РИМ Благоевград, Лудвиг-Максимилианс Университет в Мюнхен и фондация „Балканско налседство“. През 2009-2012 г. Атанасов беше съръководител на археологически обходи в долината на р. Струма (заедно с РИМ Благоевград), а от 2022 г. датира сътрудничеството му с РИМ Сливен за археологически обходи в поречието на р. Тунджа в област Сливен.
Докторската дисертация на Атанасов е посветена на селището от 13.-12. в пр. Хр. край Дуранкулак и края на брнозовата епоха на Източните Балкани.
Атанасов е един от редакторите на сборника „Social Dimensions of Food in the Prehistoric Balkans“ публикуван от престижното издателство „Oxbow Books“. Той е и един от редакторите на публикувания от издателството на НБУ през 2020 г. сборник „Археология на Властта - интердисциплинарни диалози“, а също и автор на увода и статия за социалната организация през късната бронзова епоха на Източните Балкани.
Атанасов е изнасял научни лекции във Виена, Хайделберг, Льовен, Фондация „Вила-Вигони“ в Италия, Глазгоу, Римско-германската комисия във Франкфурт, а също и в университетите във Филаделфия, Брин Мор, Ан Арбор (Мичигански университет) и Итака (Корнел) в САЩ.
ЗАПИСВАНЕ:
- Свалете бланка от ТУК
- Попълнете я и я изпратете на: uppo@nbu.bg
- В ДОПЪЛНЕНИЕ ще бъде предоставена информация за ПЛАЩАНЕ.
За доп. информация и записване:
Център за професионално и продължаващо обучение (ЦППО)
гр. София, НБУ, ул. “Монтевидео“ 21, Корпус 2, Офис 108
Тел.: 02/ 8110 110 (опция 6), 02/ 8110 108
E-mail: uppo@nbu.bg