Училище за професионално и продължаващо обучение
Геоконсервацията – задължителна част от интегрирания подход за опазване на околната среда
ТЕКУЩ ПРИЕМ
Цели на курса
Курсът запознава с геоконсервацията, нейната роля за опазването на околната среда и необходимостта практическата стойност на геоложките обекти да се замени с екологична.
По традиция, опазването на природата е фокусирано предимно върху опазването на живата природа чрез биоконсервация. Геоконсервацията цели опазването на неживата природа – геоложките видове, релефните форми, почвите и водите, които в много аспекти са толкова уязвими към разрушаване и изчезване, колкото и биологичните видове. Геоконсервацията е основа за биоконсервацията, тъй като георазнообразието предоставя разнообразна и специфична околна среда, която пряко влияе върху биоразнообразието – нарушенията на релефните форми, почвите и водите се отразява неблагоприятно върху биологичните видове и съобществата, живеещи в тях. Доказано е, че геоконсервацията допринася за справянето със загубата на биологични видове и запазване целостта на екосистемите, т. е. биоразнообразието пряко зависи от георазнообразието, а успешното опазване на околната среда изисква интегриране на био- с геоконсервацията.
Геоконсервацията не се фокусира единствено върху значението на неживата природа върху опазването на биологичните видове, а има и собствени ценности. Геоконсервацията разглежда геологията не като наука, която се занимава с изземването на природните ресурси за нуждите на човечеството, а като наука, спомагаща за естетическото възприемане на неживата природа. Тя има за цел да промени потребителското отношение на човечеството към геоложките дадености на планетата и да го убеди в тяхната естетическа и научна стойност, изискваща да бъдат запазени за бъдещите поколения.
Теми разглеждани в курса:
КОМПЕТЕНЦИИ
1) знаят:
- необходимостта от опазване на георазнообразието, начини на образуване и място на откриване на видовете геоложки феномени.
2) могат:
- да познават геоложките феномени
Лектор: доц. д-р. Биляна Костова
ПРЕПОДАВАТЕЛСКИ ОПИТ И ПРОФЕСИОНАЛНА РЕАЛИЗАЦИЯ
2010 до сега - щатен преподавател в департамент „Природни науки“ от 2010 г., директор на УПИЗ „Лаборатория Геология“.
2005 до 2010 г. – главен асистент в Институт по минералогия и кристалография „Акад. И. Костов“ – БАН, лаборатория „Спектроскопия“.
1996 и 2000 г. - специалист геолог-геохимик в Институт по оптически материали и технологии „Акад. Йо. Малиновски“ – БАН.
Участие в 5 научни проекта в областта на геоархеологията и в 7 научни проекта в областта на изследването на нови материали.
ЗАПИСВАНЕ:
- Свалете бланка от ТУК
- Попълнете я и я изпратете на: uppo@nbu.bg
- В ДОПЪЛНЕНИЕ ще бъде предоставена информация за ПЛАЩАНЕ.
За доп. информация и записване:
Център за професионално и продължаващо обучение (ЦППО)
гр. София, НБУ, ул. “Монтевидео“ 21, Корпус 2, Офис 108
Тел.: 02/ 8110 110 (опция 6), 02/ 8110 108
E-mail: uppo@nbu.bg